اتریوم Ethereum چیست؟ همه چیز درباره اتریوم

اتریوم چیست؟

اتریوم (Ethereum) به تعریف ساده یک شبکه و ارز مجازی است. ارز مجازی ای که هیچ پشتوانه ای ندارد و هیچ کسی آنرا کنترل نمیکند. بدان معنا که ما برای انجام تراکنش ها نیاز به نهاد های متمرکز مانند بانک یا موسسات دیگر نداریم. با این حال تقریبا تمامی کشورها اتریوم را به عنوان یک پول یا ارز نمی شناسند و بیشتر بر روی کالا بودن آن تاکید دارند.

بلاک چین چیست؟

اتریوم بر روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چین فعالیت می کند. در پایگاه های داده بلاک چین، داده ها و اطلاعات بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچ کس قادر به کنترل داده ها نیست از این رو هک کردن این سیستم امری غیرممکن است.

پدیدآور

ویتالیک بوترین؛ جوان روسی-کانادایی مخترع اتریوم است.

مالکان شبکه اتریوم

شبکه اتریوم مالکی ندارد و توسط خود کاربران متصل به شبکه کنترل میشود. بدلیل متن باز بودن اتریوم، توسعه دهندگانی وجود دارند که شبکه اتریوم را گسترش میدهند اما در شکل و چهره اصلی اتریوم تغییری ایجاد نمیشود.

اتریوم چگونه کار میکند؟

اتریوم برخلاف نهادها، موسسات و بانک ها؛ مستقل، غیرمتمرکز و بدون واسطه عمل میکند. فضای ذخیره سازی اتریوم؛ Wallet یا کیف پول نام دارد که هر کیف پول دارای یه آدرس مشخص و متعلق به یک فرد مشخص است. برای انتقال اتریوم به دیگری تنها کافیست آدرس کیف پول آن شخص را داشته باشید تا به راحتی بتوانید انتقال اتریوم انجام دهید. تایید تراکنش های اتریوم توسط سیستم های کامپیوتری و افرادی بنام استخراج کننده یا ماینر در هر ۱۲ ثانیه انجام میگیرد که با محاسبه الکوریتم ها و محاسبات پیچیده و مبتنی بر شانس، درخواست انتقال اتریوم شما را وارد بلوک میکنند. بلوک ها هر ۱۲ ثانیه توسط ماینرها ایجاد میشوند و حاوی هزاران تراکنش اتریوم هستند.

تهیه یا بدست آوردن اتریوم

به طور کلی ۳ روش جهت بدست آوردن اتریوم وجود دارد.

  • خرید اتریوم از صرافی ها
  • استخراج یا ماینینگ که نیازمند کامپیوترهای بسیار قدرتمند است.
  • پذیرفتن اتریوم به عنوان وجه پرداختی در برابر کالا یا خدمات

اتریوم در ایران

در حال حاضر خرید و فروش اتریوم توسط صرافی ها در ایران براحتی صورت میگیرد.

قیمت اتریوم را چه چیز تعیین میکند؟

عرضه و تقاضا! با افزایش تقاضا قیمت اتریوم افزایش پیدا میکند و با کاهش تقاضا قیمت یا تثبیت شده و یا کاهش پیدا میکند.

امنیت اتریوم

شبکه اتریوم به خودی خود ایمن است. داده ها و اطلاعات بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هک کردن غیرممکن است! زمانی هک و سرقت اهمیت پیدا میکند که به موضوع کیف پول ها و آسیب پذیری سایت های صرافی یا سایتهای خدمات دهنده کیف پول برسیم. زمانی که این سایت ها هک بشوند، کیف پول ها در اختیار هکرها قرار گرفته و موجودی اتریوم ها در خطر می افتد. بطور کلی هک شدن شبکه بلاک چین غیرممکن است و نفوذ هکرها عموما به سوی سایتهای دارنده کیف پول ها صورت میگیرد.

مقایسه اتریوم با بیت کوین

آینده اتریوم

اتریوم شبکه ای در حال توسعه است و از ابتدا یک نوآوری اینترنتی بوده و روی مستقل بودن از حاکمیت ها و دولت ها تاکید داشته و دارد. اتریوم به دارندگانش این امکان را میدهد که بدون واسطه و در هر لحظه پولشان را انتقال دهند و نگران قوانین و مشکلاتی که در بانک ها برای انتقال وجه ممکن است بوجود آید، نباشند. سرمایه گذاری بر روی اتریوم در کشورهای جهان سوم میتواند ریسک از دست رفتن و یا کاهش ارزش پول ملی سرمایه گذار به دلیل تورم و یا مشکلات دیگر را کاهش دهد. به طور کلی اتریوم همچنان در اول راه است و تا رسیدن به یک سیستم ایده آل و قابل اعتماد فاصله نسبتا زیادی دارد.

قیمت لحظه ای و نمودار تکنیکال اتریوم Ethereum

درباره مطلب بالا دیدگاهی بگذارید

avatar