لایت کوین Litecoin چیست؟ همه چیز درباره لایت کوین

لایت کوین چیست؟

لایت کوین (Litecoin) به تعریف ساده یک شبکه و ارز مجازی است. ارز مجازی ای که هیچ پشتوانه ای ندارد و هیچ کسی آنرا کنترل نمیکند. بدان معنا که ما برای انجام تراکنش ها نیاز به نهاد های متمرکز مانند بانک یا موسسات دیگر نداریم. با این حال تقریبا تمامی کشورها لایت کوین را به عنوان یک پول یا ارز نمی شناسند و بیشتر بر روی کالا بودن آن تاکید دارند.

بلاک چین چیست؟

لایت کوین بر روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چین فعالیت می کند. در پایگاه های داده بلاک چین، داده ها و اطلاعات بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچ کس قادر به کنترل داده ها نیست از این رو هک کردن این سیستم امری غیرممکن است.

پدیدآور

چارلز لی؛ کارمند سابق گوگل مخترع لایت کوین است.

مالکان شبکه لایت کوین

شبکه لایت کوین مالکی ندارد و توسط خود کاربران متصل به شبکه کنترل میشود. بدلیل متن باز بودن لایت کوین، توسعه دهندگانی وجود دارند که شبکه لایت کوین را گسترش میدهند اما در شکل و چهره اصلی لایت کوین تغییری ایجاد نمیشود.

لایت کوین چگونه کار میکند؟

لایت کوین برخلاف نهادها، موسسات و بانک ها؛ مستقل، غیرمتمرکز و بدون واسطه عمل میکند. فضای ذخیره سازی لایت کوین؛ Wallet یا کیف پول نام دارد که هر کیف پول دارای یه آدرس مشخص و متعلق به یک فرد مشخص است. برای انتقال لایت کوین به دیگری تنها کافیست آدرس کیف پول آن شخص را داشته باشید تا به راحتی بتوانید انتقال لایت کوین انجام دهید. تایید تراکنش های لایت کوین توسط سیستم های کامپیوتری و افرادی بنام استخراج کننده یا ماینر در هر ۲٫۵ دقیقه انجام میگیرد که با محاسبه الکوریتم ها و محاسبات پیچیده و مبتنی بر شانس، درخواست انتقال لایت کوین شما را وارد بلوک میکنند. بلوک ها هر ۲٫۵ دقیقه توسط ماینرها ایجاد میشوند و حاوی هزاران تراکنش لایت کوین هستند.

تهیه یا بدست آوردن لایت کوین

به طور کلی ۳ روش جهت بدست آوردن لایت کوین وجود دارد.

  • خرید لایت کوین از صرافی ها
  • استخراج یا ماینینگ که نیازمند کامپیوترهای بسیار قدرتمند است.
  • پذیرفتن لایت کوین به عنوان وجه پرداختی در برابر کالا یا خدمات

لایت کوین در ایران

در حال حاضر خرید و فروش لایت کوین توسط صرافی ها در ایران براحتی صورت میگیرد.

قیمت لایت کوین را چه چیز تعیین میکند؟

عرضه و تقاضا! با افزایش تقاضا قیمت لایت کوین افزایش پیدا میکند و با کاهش تقاضا قیمت یا تثبیت شده و یا کاهش پیدا میکند.

امنیت لایت کوین

شبکه لایت کوین به خودی خود ایمن است. داده ها و اطلاعات بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هک کردن غیرممکن است! زمانی هک و سرقت اهمیت پیدا میکند که به موضوع کیف پول ها و آسیب پذیری سایت های صرافی یا سایتهای خدمات دهنده کیف پول برسیم. زمانی که این سایت ها هک بشوند، کیف پول ها در اختیار هکرها قرار گرفته و موجودی لایت کوین ها در خطر می افتد. بطور کلی هک شدن شبکه بلاک چین غیرممکن است و نفوذ هکرها عموما به سوی سایتهای دارنده کیف پول ها صورت میگیرد.

مقایسه لایت کوین با بیت کوین

آینده لایت کوین

لایت کوین شبکه ای در حال توسعه است و از ابتدا یک نوآوری اینترنتی بوده و روی مستقل بودن از حاکمیت ها و دولت ها تاکید داشته و دارد. لایت کوین به دارندگانش این امکان را میدهد که بدون واسطه و در هر لحظه پولشان را انتقال دهند و نگران قوانین و مشکلاتی که در بانک ها برای انتقال وجه ممکن است بوجود آید، نباشند. سرمایه گذاری بر روی لایت کوین در کشورهای جهان سوم میتواند ریسک از دست رفتن و یا کاهش ارزش پول ملی سرمایه گذار به دلیل تورم و یا مشکلات دیگر را کاهش دهد. به طور کلی لایت کوین همچنان در اول راه است و تا رسیدن به یک سیستم ایده آل و قابل اعتماد فاصله نسبتا زیادی دارد.

قیمت لحظه ای و نمودار تکنیکال لایت کوین Litecoin

درباره مطلب بالا دیدگاهی بگذارید

avatar